GAYRİMENKULDE PARA KAZANMANIN PÜF NOKTALARI New Home Karataş Estate Emlak Gayrimenkul Etiler Bebek Sarıyer Nişantaşı Emlakçı Emlak Ofisi
TAPUSU OLAN HER ARSANIN İMAR DURUMU VARMIDIR    HİSELİ ARSALARIN SATIŞI NASIL OLURARSA SATILIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİMHİSSELİ, MÜSTAKİL (BAĞIMSIZ) TAPU NEDİREV ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİMGAYRİMENKULDE PARA KAZANMANIN PÜF NOKTALARI

GAYRİMENKULDE PARA KAZANMANIN PÜF NOKTALARI


1- Gayrimenkul nakde çevrilmesi zor olabilir ve uzun süre  alabilir. Gayrimenkul piyasasının menkul değerler piyasasına göre en büyük dezavantajı, nakde çevrilmesinin uzun süre olmasıdır. Bir emlak yatırmı yaparken bilmeniz gereken ilk önemli kural budur.

2- Kötü kiracı insanı canından bezdirir. Kira geliri emlak satın aldığınız iyi bir kiracı bulamamışsanız kötü bir yatırım yaptınız demektir. Geliri için bir gayrimenkul aldığınızda kötü bir kiracı ile karşılaştığınızda bu işin tek çözüm yolu gayrimenkulünüzü satıp kurtulmaktır.

3-Gayrimenkulün en büyük düşmanı depremdir. Deprem yönetmeliğine göre yapılmış binalardaki konut ve işyeri depremden sonra değer kaybetmez. Hata biraz yükselirde ama bu nitelikte olmayan konut ve işyerleri çok ciddi değer kaybedebilir.

4- Mezarlıklardan uzak durun. Bir gayrimenkulun orta ve uzun vadede pirim yapmasını istiyorsanız mezarlıkların yakınında sakın satın almaya yanaşmayın

5- Hapishaneler itici gelir. Hapishenelerde aynı şekilde bir bölgedeki gayrimenkullerin pirim yapmasını engelleyebilir

6- Önce  ve hızlı gelişecek bölgelere  öncelik verin. Pirim potansiyelini düşünerek gayrimenkul alıyorsanız ve seçenek olarak bir kaç bölge varsa önce ve hızlı gelişecek bölgeye öncelik verin.

7- Sosyal pirimi artırır. Bir bölgede yapılacak alış veriş merkezi, hastane, üniversite, kaymakamlık ve belediye binaları o bölgedeki gayrimenkul fiyatlarının artmasına önemli katkıda bulunur.

8- İmara dikkat yatırımınızı arsa olarak değerlendirmekte kararlıysanız arsanın emlak yatırım araçları en iyisi olduğuna inanıyorsanız, siyasi gücünüz yoksa kesinlikle imar sorunları haledilmiş bir bölgeden alım yapın.

9- Bildiğiniz bölgeden alın. Gayrimenkul alırken önceliğiniz yaşadığınız mühit veya mıntıka olsun. Bu olmuyorsa özeliklerini bildiğiniz bir bölgeden alın.

10- Kira gelirimi yoksa pirim potansiyelimi karar verin. Genelde Türkiyede yatırım amaçlı gayrimenkul alırken pirim potansiyeli düşünülür. Yabancılar ise gayrimenkule yatırım yaparken öncelikleri kira getirisidir.

11- Fiyatlar hep yükselecek. Türkiye geneline baktığımızda 81 il içerisinde göç alan 65'inde emlak fiyatları hep yukarı olacak. Dünya ve Türkiye de kentleşme oranı arttıkça gayrimenkule olan talep artacak.

12- Fiyatı iyi araştırın. Hangi dönemde nerede gayrimenkul alırsanız alın önemli olan ne kadara aldığınızdır. Ticarette mal alırken kazanılır, satarken değil sözü birebir emlakta geçerlidir.

13- Zamanlama çok önemli gayrimenkulü alırken veya satarken piyasanın ne durumda olduğu çok önemli. Borsada herkes alırken sat. Herkes satarken al kuralı gayrimenkulde de geçerlidir.

14- Kira çarpanını gözardı etmeyin. Bir gayrimenkulün fiyatının kaç aylık geliri karşılığı olduğuna kira çarpanı denir. Ev dükkan, ofis satın alırken kira çarpanını hesaplayın. Kira çarpanı 5 yıl veya altındaysa hayatınızın fırsatı karşınızda duruyor demektir.

15- Büyük arsa alın. Paranız varsa yatırım amaçlı arsa alıyorsanız hiç olmazsa bir blok yapabilecek arsa almaya çalışın. Eğer daha çok paranız varsa en az 3-4 blokluk site inşa edebilecek nitelikte bir arsa satın almaktan korkmayın.

16- Sorunlu gayrimenkullerden uzak durun. Satın alacağınız gayrimenkullün çeşidi ne olursa olsun kesinlikle tapu ve imar sorunu olanlardan uzak durun.

17- Göç eden kentleri ve semtleri tercih edin. Eğer gayrimenkul satın almak için nüzde birden fazla tercih edebileceğiniz kent ve semt varsa bunlardan en çok göç alanları tercih edin.

18- Pörtföyünüzde dükkan bulundurun. Birden fazla gayrimenkul alacak kadar paranız varsa mutlaka portföyünüzde en az bir dükkan olsun

19- Uzman danışmanlığı, yatırımlarınızı GAYRİMENKUL alanında değerlendirme noktasında kararlıysanız ve iyi yatırımlar yapmak istiyorsanız mutlak bir GAYRİMENKUL DANIŞMANINA danışın. Türkiyede emlak uzmanlığı gelişmiş değil. Ama bu konuda güvendiğiniz GAYRİMENKUL DANIŞMANLARINDAN yardım alabilirsiniz.

20- Sanayi bölgeleri, sanayi bölgelerine yakın olmak, sağlık ve çevre açısından iyi olmasada konutların değer kazanması açısından çoğu zaman olumlu sonuçlar getirir.

21- Meslek çarşıları, belirli meslek grupları için yapılan genelde kent dışında kalan çarşılarda dükkan veya mağaza sahibi olmaktan korkmayın. Ama bu tür yerlerde yatırım yapacaksanız acele etmeyin.

22- Restorasyon sabır ister. Siz siz olun restorasyon işine kalkışırken iyi düşünün her nekadar bir binayı restore etmek ödüllendirilmesi gereken bir davranışsa da bu ülkede restorasyona kalkışmak sinirlerinizin bozulacağı anlamına gelir.

23- İhtiyacınız olmadan önce satın. Eğer kısa sürede paraya sıkışacağınız veya yapacağınız ödemeler için bir gayrimenkul satmaya ihtiyacınız varsa paraya ihtiyacınız olacağı tarihten en az 3 ay önce satışa çıkarın

24- Yolları iyi gözleyin. Bir bölgede gayrimenkullrin değer kazanması o bölgenin yol durumuyla doğru orantılıdır. Yol genişletme çalışmaları da aynı şekilde gayrimenkulde pirimin habercisidir.

25- İyi araştırın. Emlak yatırımcılarından para kazanmanın en fazla özen isteyen noktası iyi araştırma yapılmasıdır. İyi araştırma yapılmadan  alınan her gayrimenkul mutlaka kazançları geçiktirir.

26- Siyasal istikrar emlakta trendi belirler. Siyasal istikrar ile ekonomik istikrar birbirleriyle yakından ilişkilidir. Ekonomik istikrar gayrimenkule olan talebi artırır. İstikrarsizlik ise talebi düşürür ve satıcıları çoğaltır.

27- Kampüsler çevresini geliştirir. Gerek büyük kentlerde gereksede anadolu kentlerinde üniversite kampüsleri çevrenin gelişmesinde önemli rol oynar.

28- Kiracınızı öğrenci veye bekarlardan seçin. Evinizi öğrencilere veya bekar yaşayanlardan kiralamaktan korkmayın. Öğrenciler ve yalnız yaşayanlar toplumun en sık ev değiştiren kesimidir. Bir evde sirkülasyon nekadar yüksekse, kiradan sağlıyacağınız gelir de reel bazda korunmuş olur.

29- Belediyelerin yaptığı projelerden emlak almaktan korkmayın. İster büyükşehir ister il isterse ilçe belediyesi olsun, belediyelerin yaptığı projelerden ev satın almak oldukça avantajlı.

30- TOKİ kabetirmez. Toplu Konut İdaresinin kendi yaptığı konutlar hiçbir zaman yatırmcıları üzmez.

31- Komşular çok önemli. Bir ev alırken helede oturmak için alıyorsanız kesinlikle komşularınızı iyi araştırmanızı öneririm. Tamam hiç bir ekspertiz raporunda "bu evin iyi komşuları var" veya "bu eve komşu oturan komşular kötü" diye bir ifade göremezsiniz. Ama komşularına kızıpta evini satanlar azımsanmayacak kadar çoktur.

32- Evin makyajlarına dikkat edin. Eğer bir gün evinizi satmak isterseniz kesinlikle bakımını (!) yaptırmadan satışa çıkarmayın. Bakımlı ev daha iyi bir fiyata ve daha kısa zamanda satılır.

33- Evin lokosyonu önemlidir. Evinizin lokosyonu çok önemlidir. Bizde insanlar ev alırken, önce evi alır sonra en yakın okulu, marketi veya manavı arar. Halbuki ev almadan önce bunlara dikkat etmek gerekir. Kiralarkende aynı şeyleri gözardı etmeyin.

34- Depremi unutmayın. Ulus olarak en önemli özeliklerimizden birisi unutkan olmamızdır. Bir bina satın alırken deprem faktörünü unutmayın.

35- Yalıtımı önemseyin. Artık dünyada bilinçli ısınma daha çok enerji kullanarak değil, evin yalıtılmasıyla yapılıyor. Son yıllarda "ısıtılarak ısınılmaz, yalıtılarak ısınılır" şeklinde bir slogan var.

36- Yazlığınız mutlaka olsun. Gayrimenkul portföyünüzde yazlık mutlaka yer alsın. Son 10 yıldır Avrupalı emeklilerin, ilgisini çeken Ege ve Akdeniz sahilleri gelecek 10 yıldada bu ilgiyi görmeye devam edecek.

37- Paranızın hepsini gayrimenkule yatırmayın. Gayrimenkulü nekadar severseniz sevin, alternatif yatırım araçlarına güveniniz ne kadar az olursa olsun paranızın tamamını gayrimenkule yatırmayın.

38- Kimsenin ayağına gitmeyin. Gayrimenkul satmak için hiç bir şekilde kimsenin ayağına gitmeyin. Emlak satarken yapılacak en büyük hata budur.

39- Kara para gayrimenkülü sever. Kara para sahipleri her ne kadar görünüşte bazı işler yapıyorlarsa da çoğu zaman gerçek yatırımlarını emlak ta yaparlar. Çünkü Türkiye'de hala emlak alıp satılırken, beyan edilen rakam tapu kayıtlarına işlemesi son derece cazip gelir.

40- Ev almak giderek zorlaşacak. Geriye yönelik 50 yıllık trendi incelediğimizde ev almanın daha zor hale geldiğini görüyoruz.

41- Gelir emlak ilişkisini gözetleyin. Bir bölgede emlak fiyatlarının artması gelirin artmasıyla doğru orantılıdır.

42- Yazlıklarda fiyat marjı yüksek olur. Arsalara ilave olarak yazlıklarda da fiyat marjları yüksek olur. Bir yazlık bölgesinde 30 bin dolara da 300 bin dolara da yazlık sahibi olabilirsiniz. Bunun için yazlık alırken fiyatları iyi araştırın. Ayrıca sıkı pazarlık yapın.

43- Kooperatiflere şüpheyle yaklaşın. Ev veya işyeri sahibi olmak için bir kooperatife girecekiseniz çok ama çok iyi araştırın.